20 هزار كارگر ساختمانی مازندران در انتظار بیمه شدن

رئیس انجمن صنفی كارگران ساختمانی مازندران از پشت نوبت بودن 20 هزار كارگر این استان برای بیمه شدن خبرداد و گفت كه بیمه این افراد منوط به تخصیص سهمیه از سوی مسئولان ارشد كشوری است .

سید هادی ساداتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود : سالانه برای بیمه كارگران ساختمانی سهمیه تعداد نفرات به استان ها اعلام و ابلاغ می شود.
وی ادامه داد : سال گذشته سهمیه ای كه برای بیمه كارگران ساختمانی مازندران در نظر گرفته شد 15 هزار نفر بود .
به گفته رئیس انجمن صنفی كارگران ساختمانی مازندران پس از معرفی متقاضیان بیمه كارگران ساختمانی، راستی آزمایی این افراد از سوی بازرسان انجمن صنفی كارگران ساختمانی و اداره كل تعاون ، كار و رفاه اجتماعی مازندران انجام می شود .
ساداتی ادامه داد : پس از انجام راستی آزمایی و مشخص شدن كارگران واقعی ساختمانی ، افراد مورد نظر پس از گذراندن آموزش های ایمنی حین كار به اداره كل تامین اجتماعی استان برای انجام امور بیمه معرفی شدند .
وی گفت كه تاكنون 18 هزار كارگر ساختمانی مازندران آموزش های ایمنی حین كار را فراگرفتند تا امنیت آنان هنگام كار فراهم شود .
ساداتی به دیگر برنامه های آموزشی انجمن های كارگران مازندران در سال جاری اشاره كرد و ادامه داد : امضای تفاهم نامه آموزش مهارتی كارگران میان اداره كل آموزش فنی و حرفه ای و این كانون كارگری از جمله این برنامه ها است .
وی ایمن نبودن ساختمان ها را عامل بروز حوادث حین كار برای كارگران ساختمانی مازندران اعلام كرد و افزود : رعایت نشدن نكات ایمنی در ساختمان ها باعث بروز خسارت هایی مالی و جانی به كارگران استان شده است .
رئیس انجمن صنفی كارگران ساختمانی مازندران فوت تعدادی از كارگران استان حین كار را یكی از اثرات رعایت نشدن نكات ایمنی در ساختمان سازی دانست و ادامه داد : وجود و استفاده از داربست های قدیمی با حداقل ایمنی ، جان كارگران را تهدید می كند .
وی از سازمان نظام مهندسی و اداره كل تعاون ، كار و رفاه اجتماعی مازندران خواست تا بازرسی مستمر از ساختمان های در حال ساخت استان را جدی بگیرند و افزود: مطمئنا برخورد قاطع با كارفرمایانی كه ایمنی كارگران ساختمانی را رعایت نكنند ، می تواند بر ایمن سازی این محیط ها تاثیر بگذارد .
ساداتی در خصوص كارگران ساختمانی كه حین كار فوت كردند نیز گفت كه متاسفانه تعدادی از این كارگران در ساختمانهایی فعالیت می كردند كه پروانه ساخت نداشتند.
وی اظهارداشت: این فرار كارفرمایان برای گرفتن پروانه ساخت اكنون باعث شد تا آنان می بایست دیه به خانواده كارگران متوفی پرداخت كنند .
پزشكی قانونی مازندران اخیرا با انتشار آماری رشد 19 درصدی مرگ در حوادث كارگاهی در استان سال گذشته به نسبت سال 93 اشاره و اعلام كرد كه پارسال 95 نفر در حوادث كارگاهی استان فوت كردند كه بیشترین این حوادث حاصل از كار در بخش ساختمانی بود .
وی از بكارگیری اتباع بیگانه به عنوان كارگر ساختمانی توسط برخی پیمانكاران در مازندران انتقاد كرد و گفت كه این مساله از دست رفتن فرصت شغل و كسب درآمد برای هموطنانمان است.
رئیس انجمن صنفی كارگران ساختمانی مازندران به قوانین عدم بكارگیری اتباع خارجی اشاره كرد و افزود : نادیده گرفتن این قوانین و بكارگرفتن این افراد ، از بین بردن اشتغال و كسب درآمد مردم كشورمان است .
براساس آمار ارائه شده از سوی انجمن های كارگران مازندران هم اكنون 42 هزار كارگر ساختمانی استان زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند .

منبع: ایرنا

یک دیدگاه برای "20 هزار كارگر ساختمانی مازندران در انتظار بیمه شدن"

  1. سلام مدتی است که منتظر بیمه کارگران ساختمانی هستم ولی میگویند سهمیه کمه تو رو خدا پیگیری کنین شاید درست بشه دیگر اینکه جلوی کارگران افغانی رو که به شهر های مازندران گسیل شدن بگیرید ما کارگر های محلی بخاطر اونها بیکار موندیم. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.