گردشگری در شمال با عطروطعم بهارنارنج

 این روزها شهرهای مازندران مملو از شمیم مصفای بهار نارنج است، هر رهگذری که از کنار باغی می گذرد نفسی از تازگی بهار می گیرد و از عطر دل انگیز گلهای بهار نارنج سرمست می شود.

در چند سال اخير بهارنارنج (شكوفه درخت نارنج) كه به عنوان ماده اوليه مربا در بازارهاي هفتگي مازندران عرضه مي‌شود، با اقبال عمومي مواجه بوده و به صورت يك كالاي تجاري درآمده است.

علاقه‌اي كه شهروندان مازندراني و بخصوص گردشگران به مربا و ديگر فراورده‌هاي عمل آمده از بهارنارنج نشان مي‌دهند، موجب شد تا بسياري از افراد به صورت حرفه‌اي براي تهيه و جمع‌آوري شكوفه نارنج برآيند و تقريبا اين جمع‌آوري شكوفه به صورت يك شغل فصلي رخ بنمايد.

جمع‌آوري بهار نارنج يك سنت ديرين خانواده‌هاي مازندراني بخصوص روستاييان اين خطه است كه هر ساله براي پختن مرباي بهار و كشيدن عرقيات به منظور مصارف شخصي به آن مي‌پرداختند.

مازندراني ها همه ساله با فرا رسيدن فصل بهار و شكوفا شدن بهارنارنج فرصت را از دست نمي دهند و با جمع آوري اين شكوفه ها كه داراي خواص دارويي وخوراكي فراوان است اقدام به توليدات خانگي وتجاري مي كنند. بانوان مازندراني با پهن كردن پارچه در زيردرخت نارنج اقدام به جمع آوري اين شكوفه هاي معطر براي تهيه مربا، عرق بهارنارنج، دم كرده بهارنارنج و… مي كنند.

برخي از زنان روستايي نيز با جمع كردن بهار نارنج با پختن مربا و گرفتن عرقيات آن را به به طور عمده به فروشگاههاي بين راهي محورهاي اصلي استان به عنوان سوغات مازندران مي‌فروشند.

مربا و عرق بهار نارنج یکی از بهترین سوغاتی‌ های استانهای شمالی است که هر ساله با تقاضای فراوان در میان مردم به ویژه گردشگران مواجه است، در چند سال اخیر بهارنارنج  که به عنوان ماده اولیه مربا در بازارهای هفتگی استان عرضه و با اقبال عمومی مواجه بوده و به صورت یک کالای تجاری درآمده است.

بهار نارنج علاوه بر مزیتهای فراوانی که به لحاظ اقتصادی، طبی، توسعه فضای سبز و زیباسازی شهرها دارد می تواند به عنوان یک شغل فصلی برای مردمان خوش ذوق شمالی باشد.

شناساندن مشتقات شكوفه هاي بهار نارنج اعم از “عرق بهار نارنج” ، ” مربا بهار نارنج” و … در شناساندن اين سوغاتي مازندران به مسافرين مي تواند انگيزه مضاعفي براي ديدن از نزديك اين نعمت الهي در میان گردشگران ايجاد كنند.

شکوفه های بهارنارنج به صورت خشک شده و یا به صورت عرقیجات گیاهی در درمان بعضی از بیماری های کاربرد دارد.

از جمله مهمترین خواص دارویی بهارنارنج تاثیر فوق العاده آن در ایجاد آرامش در سیستم عصبی افراد است همینطور سردردهای میگرنی را نیز برطرف می کند.

بررسی ها نشان می دهند، بهار نارنج در تقویت معده و رفع دردهای گوارشی بسیار موثر است، همینطور اختلالات و تپش قلب نامنظم را از بین می برد.

پزشکان به افراد توصیه می کنند تا چنانچه دچار بی خوابی هستند و یا خستگی مفرط حتما از عرق بهارنارنج استفاده کننده، یکی دیگر از راه های رفع خستگی درست کردن چای بهارنارنج است که اثری سریع و فوق العاده دارد.

منبع:

 http://www.mchto.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.