چگونه از سرقت اطلاعات کارت هاي بانکي خود جلوگيري کنيم

در حال حاضر اغلب افراد حتي خريد‌هاي کم بهاي خود را نيز از طريق کارت‌هاي عابربانک انجام مي‌دهند که اين موضوع نشان از حضور چشمگير اين کارت‌ها در زندگي افراد دارد.
چند صد سال است که در تمام جهان بانک‌ها امين مردم هستند و اغلب افراد پول‌هاي اضافي خود را در آن‌ها نگهداري مي‌کنند تا هم خطر سرقت آن‌ها به‌حداقل برسد و هم پول‌هاي راکد، در اقتصاد کشور مورد استفاده قرار گيرند.
با وجود اين که بانک‌ها نهايت سعي خود را در امانت‌داري مي‌کنند اما در اين بين افرادي نيز هستند که سعي مي‌کنند با انجام کار‌هايي هم نفعي به شرايط اقتصادي خود داشته باشند و هم اعتماد مردم را نسبت به بانک‌ها از بين ببرند.
در حال حاضر اغلب افراد حتي خريد‌هاي کم بهاي خود را نيز از طريق کارت‌هاي عابربانک انجام مي‌دهند که اين موضوع نشان از حضور چشمگير اين کارت‌ها در زندگي افراد دارد.
برخي افراد از طريق اينترنت اقدام به خريد مي‌کنند که با وجود آسايش و امنيت بالا، امکان سرقت اطلاعات و در نتيجه سرقت پول کاربر از طريق حملات فيشينگ و موارد مشابه وجود دارد، اما در حال حاضر مشکل جديدي به‌وجود آمده که عملا نشان از خبره بودن سارقان دارد. چند صباحي است که سرقت‌هايي به‌صورت اسکيمينگ (Skimming) باب شده است، اين نوع از سرقت‌ها از طريق عابربانک صورت مي‌گيرند و شيوه کار بسيار ساده و البته حرفه‌اي است.
در اين نوع از سرقت، سارق يک بخش جديدي را به عابربانک متصل مي‌کند که تفاوت بسيار کمي با شکل اصلي عابربانک دارد. از طريق اين بخش کاربري که کارت خود را وارد دستگاه مي‌کند تا کار‌هاي مورد نظر خود را انجام دهد، سارق مي‌تواند تمام اطلاعات کارت را ذخيره کند.
حال نوبت به پسورد مي‌رسد، براي اين کار دو روش در اسکيمينگ وجود دارد: در روش اول يک دوربين بسيار ريز در حد سوراخي به اندازه کبريت زير دستگاه فوق‌الذکر قرار مي‌گيرد که در حين وارد کردن اطلاعات توسط کاربر، آن‌ها را ضبط مي‌کند و در اختيار سارق قرار مي‌دهد.
روش دوم نيز بدين صورت است که در آن يک کيبورد جديد را روي کيبورد قبلي دستگاه قرار مي‌دهند که از لحاظ ظاهري بسيار شبيه به نسخه اصلي است و اين پنل جديد اطلاعات وارد شده توسط کاربر را ذخيره مي‌کند که اين اطلاعات شامل رمز عبور نيز مي‌شود.
تا اينجاي کار سارق اطلاعات کارت و رمز عبور فرد را دارد. در اين مرحله بايد وي يک کارت خام به‌دست آورد که در بانک‌ها به و‌فور يافت مي‌شود اما در دسترس هر کسي قرار نمي‌دهد. حال سارق بايد اطلاعات را روي کارت جديد وارد کند و سپس با اين کارت به ‌سراغ يک عابر بانک برود و خيلي عادي پول موجود را تا سقف مورد قانوني در روز دريافت کند يا از طريق کارت‌ خوان ‌هاي فروشگاهي کالايي را خريداري کند.
اسکيمر ايده بسيار جالبي است و البته براي بانک‌ها نيز تهديد بزرگي محسوب مي‌شود. اما نکته منفي ماجرا اين است که در کشور برخي از سارقان از اين روش استفاده مي‌کنند که اغلبشان دست‌گير شده‌اند.
البته اين موضوع غيرقابل حل نيست و بانک‌ها مي‌توانند با نصب دستگاه‌هاي آنتي‌اسکيمر (Anti Skimmer) روي عابربانک‌ها از اين موضوع جلوگيري کنند. البته در حال حاضر بانک‌ها موظف به نصب اين دستگاه‌ها روي عابربانک هستند، اما لازم به ذکر است که اين موضوع در تمام عابربانک‌ها در حال حاضر اجرا نشده است.
عابربانک تنها جايي نيست که سارقان مي‌توانند از طريق اسکيمر وارد عمل شوند، کارت‌خوان هاي فروشگاهي (POS) نيز امکان نصب اسکيمر را دارند که در ايران نيز مواردي از اين نوع سرقت کشف شده است.
سرقت اسکيمينگ از طريق کارت‌خوان‌ها بدين شکل است که سارق، اسکيمر را روي دستگاه نصب مي‌کند و سپس فروشنده يا گاها همان سارق که کارت‌خوان را پشت پيشخوان قرار داده، کارت مشتري را روي آن مي‌کشد و سپس رمز نيز توسط فروشنده وارد مي‌شود و به همين سادگي تمام اطلاعات فرد در اختيار سارق قرار مي‌گيرد، که لازم است براي پيشگيري از اين موضوع حتما در حين خريد از طريق کارت‌‌خوان‌هاي فروشگاهي، خودتان رمز عبور را وارد کنيد.
با اين اوصاف بهتر است که براي مقابله با حملات مختلفي که روي اطلاعات بانکي صورت مي‌گيرد بسيار دقيق عمل کنيد و اطلاعات خود را در اختيار افراد ديگر قرار ندهيد. البته در اين خصوص بانک‌ها موظف هستند تا هرچه سريع ‌تر دستگاه‌هاي آنتي اسکيمينگ را نصب کنند.
لذا با توجه به افزايش کلاهبرداري هاي آنلاين ، لازم است در صورت مشاهده اين قبيل کلاهبرداري ها، آن را از طريق سايت پليس فتا به آدرسwww.cyberpolice.irبخش “گزارش وب ‌سايت ‌هاي متخلف” گزارش نماييد .
سرهنگ حسن محمدنژاد – رئيس پليس فتا استان مازندران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.