وضعیت نگران کننده تخت جمشید مازندران

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در مراسم نمایش جام زرین کلاردشت گفت: وضعیت برخی اثار ارزشمند مازندران مانند اسپبهد خورشید نگران کننده است.

دلاور بزرگنیا، امروز در افتتاحیه نمایشگاه جام زرین کلاردشت که در خانه کلبادی ساری برگزار شد، اظهار کرد: برخی از آثار ارزشمند استان مازندران وضعیت نگران کننده‌ای دارند. در چند روز اخیر نگرانی‌ها، میراث دوستان را تا قلعه اسپهبد خورشید کشانده است که واقعا جای گریستن داشت. خجالت کشیدم که نتوانستم مردانه جلوی این اقدامات بایستم.

وی خطاب به معاون سیاسی و امنیتی استاندار گفت: شنیده‌اید که این دژ نشانه سلحشوری و پایوری و نماد مازندران است. قدم‌هایی برای نجات سپهبد خورشید برداشتیم اما موثر نشد.

مدیر کل میراث فرهنگی مازندران گفت: تعطیلی فعالیت معدنکاران در اسپهبد خورشید صادر شد ولی گاه بیگاه صدای انفجار به گوش می‌رسد. باید عملا این غار را حفظ کنیم.

وی افزود: مطالعات باستان شناسی و مستندسازی غار اسپهبد خورشید در حال انجام است و برخی از پژوهشگران برای مطالعات علاقه نشان دادند.

بزرگنیا، اسپهبد خورشید را تخت جمشید استان مازندران دانست و بیان کرد: هر چه زودتر این غار را احیا خواهیم کرد و آن را در خدمت گردشگری قرار می‌دهیم.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.