ساز ناکوک بانکها با کشاورزان غرب مازندران

تنکابن – درحالی‌که دو سال از بحران برف غرب مازندران می‌گذرد اما به اعتقاد جمعی از مسئولان برخی از بانک ها در اجرای مصوبه دولت مبنی بر امهال یا استمهال تسهیلات بانکی با دولت همراهی لازم ندارند.
خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: بحران برف بهمن‌ماه سال ۹۲ خسارت‌های زیادی بر بخش‌های مختلف در غرب مازندران ازجمله حوزه کشاورزی وارد کرد. این حادثه که بخش کشاورزی مازندران را با آسیب جدی مواجه کرده بود سبب شد تا کشاورزان خسارت‌دیده در پرداخت تسهیلات و بدهی بانکی نیز دچار مشکل شوند.

امهال و استمهال وام خسارت دیدگان بحران برف مازندران در آستانه سومین سال این بحران به دلیل همکاری نکردن بسیاری از بانک‌ها وارد فاز جدی شده است، درعین‌حال برخی بدهکاران بانکی معتقدند بانک برای وصول مطالباتشان افرادی را به کار گرفته است.

درحالی که برخی کشاورزان معتقدند برای امهال و استمهال تسهیلات بانکی با مشکل مواجه هستند، مسئولان بانک های عامل غرب مازندران نظر دیگری دارند.

بانکها خوب پای کار نیامدند

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس‌آباد در مجلس پیش از ظهر شنبه در جلسه رفع مشکل امهال و استمهال وام خسارت ناشی از بحران برف در فرمانداری تنکابن بابیان اینکه سه بار مصوبه برای رفع مشکلات برف داشته‌ایم گفت: متأسفانه بانک‌ها آن‌گونه که انتظار بود برای رفع مشکلات پای‌کار نیامدند.

شمس الله شریعت نژاد با اشاره به برخوردهای سلیقه‌ای بانک‌ها و بسته شدن سقف زمانی استمهال وام‌ها در بانک‌ها افزود: مابه دنبال شفاف‌سازی عملکرد بانک‌ها و درنهایت طرح سؤال از وزیر اقتصاد در مجلس شورای اسلامی هستیم.

وی با عنوان اینکه بانک ملت تنها بانکی است که ساز ناسازگاری با مصوبات دولت می‌زند گفت: مصوبه دولت برای اجرایی شدن نیاز به همراهی بانک‌ها دارد.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس‌آباد با گلایه از بانک‌ها بیان داشت: بانک‌ها بر اساس مصوبه دولت در خصوص استمهال وامهال وام خسارت دیدگان برف ۹۲ اقدام کنند.

شریعت نژاد از فرمانداران شهرستان‌ها خواست تا مشکلات و عدم اجرای مصوبه دولت در شعب بانک‌ها را گزارش کنند.

مدیرجهادکشاورزی تنکابن نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تقریباً در بخش استمهال وامهال وام خسارت دیدگان برف ۹۲ به اهداف خودمان نزدیک شده‌ایم گفت: تنها تعهدی که از کشاورزان در خصوص اینکه اگر روزی دولت به تعهدات خود در قبال پرداخت مابه‌التفاوت سود به بانک‌ها عمل نکند گرفته شد سبب نگرانی آنان شده است.

نریمان اوجانی افزود: جهاد کشاورزی تنکابن همچنان با بانک‌ها تعامل دارد و خواستار رفع مشکلات است.

سید ابراهیم هاشمی فرماندار عباس‌آباد نیز باتشکرازخدمات بانک‌ها گفت: دستورات بانکی منجر به رعایت سلسله‌مراتب بانکی درشعب شهرستانی شده است و این‌یک امر طبیعی است.

استخدام وکلای متعدد برای دریافت مطالبات بانکی

فرماندار عباس‌آباد تأکید کرد: باشناختی که از بانک‌های عامل درسته شهرستان دارم تاکنون مسئولان بانک‌های عامل درشعب شهرستانی توانسته‌اند درحد بضاعت خودشان خدمت‌رسانی کنند درحالی‌که بسیاری از مشتریان بانک‌ها کشاورزان هستند ضرورت دارد به این قشر زحمتکش بیشتر رسیدگی شود.

وی با ابراز تأسف از استخدام وکلای متعدد برای دریافت مطالبات از خسارت دیدگان برف یادآور شد: این درحالی‌که است که باید از خسارت دیدگان حمایت شود.

رئیس بانک کشاورزی شعبه مرکزی گفت بیش از هزار پرونده برای استمهال وام خسارت دیدگان برف ۹۲ اماده به‌صورت سیستماتیک به مرکز ارجاع شد و تاکنون بیش از ۸۰۰ نفر نیز استمهال باسود شورای پول و اعتبار انجام‌شده است.

ماشاءالله لهراسبی افزود: این استمهال تا تاریخ ۳۰ آذرماه و تنها وام‌های یک‌ساله امهال شده است اما استمهال وام‌های سه‌ساله برابر دستورالعمل اجرایی بانک کشاورزی انجام‌شده و تاکنون نیز ۸۰ درصد وام‌ها استمهال شده و ۲۰ درصد باقی‌مانده است.

وی بیان داشت: بسیاری از وام‌گیرندگان از صندوق توسعه کشاورزی درسال ۸۷ تا ۸۸ هستند و مشمول مصوبه نمی‌شوند.

وقتی میوه فروش خود را جای کشاورز جا می زند

مسئول اعتبارات بانک ملی شعبه مرکزی تنکابن گفت: تسهیلات گیرندگانی که توسط کارگروه کشاورزی تاییده داشتند، استمهال وامشان به‌صورت سه‌ساله انجام‌شده است.

محمد آقاجانی افزود: برخی مواقع میوه‌فروش هم خود را کشاورز معرفی می‌کند و به دنبال استمهال وام خود است و برخی از وام‌گیرندگان قبل از سال ۹۲ نیز وامشان سررسیدشده است مشمول این استمهال نمی‌شوند.

منتظری رئیس بانک صادرات شعبه مرکزی تنکابن گفت: ۹۵ درصد بدهکاران بانکی خسارت‌دیده ناشی از برف ۹۲ استمهال بدهی از سوی بانک صادرات انجام‌شده است. و پنج درصد باقی‌مانده نیز باارایه معرفی‌نامه ازجهادکشاورزی استمهال خواهندشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.