زاها حدید، معمار عراقی‌- بریتانیایی، درگذشت

منابع خبری انگلیس روز پنجشنبه خبر از فوت خانم زَاها حَدید معمار برجسته عراقی- انگلیسی در سن 65 سالگی براثر حمله قلبی دادند.

به گزارش دریانیوز، شبکه اسکای نیوز در گزارشی گفت که ‘زَاها حَدید’ ( Zaha Hadid) این معمار برجسته جهانی روز پنجشنبه در بیمارستانی در میامی آمریکا بر اثر حمله قلبی درگذشته است.
اسکای نیوز عنوان کرد: براساس بیانیه ای که در این مورد منتشر شده ‘زاها حدید’ به منظور درمان برونشیت در این بیمارستان تحت درمان بوده است.
زاها حدید در تاریخ 31 اکتبر 1950 میلادی در بغداد به دنیا آمد؛ و پس از اخذ مدرک ریاضی اش از دانشگاه آمریکایی بیروت، برای تحصیل در مدرسه معماری لندن راهی انگلیس شد و بعد از فارغ التحصیلی فعالیت معماری اش را در این کشور ادامه داد.
حدید در سال 2004 میلادی نخستین زنی بود که به دریافت جایزه معماری ‘پریتزکِر’ نائل آمد. جایزه پریتزکر مانند جایزهٔ نوبل در معماری محسوب می شود.
زاها حدید که از پیشرویان سبک ‘واسازی ‘ بوده همچنین در سال گذشته میلادی برندۀ جایزه موسسه سلطنتی معماران بریتانیایی که یکی از معتبرترین جوایز معماری در انگلستان شمرده می شود، شد.
موسسه سلطنتی معماران بریتانیا از سال 1848 تا تاکنون، هر سال ‘مدال سلطنتی معماری’را به یک معمار برجسته معاصر، که دستاوردهایش در ترویج پیشرفت معماری تاثیر عمده گذاشته است، اهدا می کند و طی این 168 سال، این اولین بار بود که یک زن، مفتخر به دریافت این مدال می شد.
وی در سال 2012 میلادی نیز لقب تشریفاتی ‘Dame’ را از ملکه انگلیس دریافت کرده بود.
از مشهورترین آثار زاها حدید، می توان به پروژه هایی مثل ایستگاه آتش نشانی ویترا در آلمان 1994، ایستگاه قطار سریع السیر ناپل 2006، قطار هوایی در اتریش 2007 و مرکز ورزش های آبی لندن، یکی از ورزشگاه های اصلی المپیک 2010 اشاره کرد.
همچنین گفته می شود که طرح اولیه هتل 5 ستاره پاسارگاد تهران توسط خانم زاها حدید معمار عراقی انگلیسی، تهیه شده است.
براساس گزارش های منتشر شده ‘زاها حدید’ همچنین برای فاز دوم برج مجموعه برج میلاد تهران نیز طرحی را ارائه کرده که مقام اول را در میان طرح های پیشنهادی کسب کرده است ( 1391) . فاز دوم مجموعه برج میلاد تهران شامل هتل و ساختمان اداری و تجاری است.
اروپام**4**1552

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.