دشت اول 2 میلیارد دلار+ عکس

در سفر فعالان بخش خصوصی ایران به اتریش رخ داد

عناوین اخبار روزنامه فرهیختگان در روز شنبه ۱۴ فروردين :

فرهیختگان| نه تعطیلات نوروز و نه لغو سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به اتریش، هیچ‌کدام مانع مذاکرات پی‌درپی اقتصادی بخش خصوصی با فعالان اقتصادی این کشور نشد. گواه این تلاش‌های فعالان بخش خصوصی هم امضای هشت سند تفاهم‌نامه به میزان بیش از دومیلیارد دلار میان اتاق‌های بازرگانی ایران و اتریش است. قراردادی که گفته می‌شود در زمینه‌های فولاد، خودرو، دارو و بخش‌های مهندسی است و با حضور محسن جلال‌پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران و کریستف لایتل، رئیس اتاق بازرگانی اتریش، به امضا رسیده است. علاوه بر این، در سفر هیات اقتصادی ایران به اتریش توافق احیای پوشش بیمه صادراتی بین دو کشور امضا شد که گفته می‌شود گام موثری در اصلاح روند مسائل مالی و بانکی بین دو کشور است.
پیش از سفر هیات 110 نفره فعالان اقتصادی ایران به وین، امضای این تعداد سند همکاری میان این دو کشور قابل پیش‌بینی بود. از آنجا که اتریش کشوری مستقل و بدون وابستگی سیاسی در میان کشورهای اروپایی است، بسیاری از کشورها وین را مکانی مناسب برای سرمایه‌گذاری بدون ریسک می‌دانند. این کشور حتی در روزهای سخت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، موضع نرم‌تری نسبت به مبادلات تجاری با کشورمان داشت و به همین دلیل هم جلال‌پور در سخنان خود در ابتدای نشست اقتصادی اتریش و ایران گفت که «اتریش در زمان جنگ عراق از تحریم‌ها حمایت نکرد و در تحریم‌های اخیر نیز کمترین سهم را داشت.»
او در این نشست که پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار شد، بر این موضوع هم تاکید کرد که «جایگاه سیاسی اتریش و رابطه‌اش با ایران می‌تواند به میلیاردها یورو قرارداد بدل شود.»
رئیس اتاق بازرگانی ایران همچنین اعلام کرد که ایران خواستار افزایش همکاری‌ها با طرف اتریشی است و در همین رابطه قرارداد بیمه تضمین صادرات بین بانک‌های ایران و اتریش نیز به امضای هر دو طرف خواهد رسید.

تمایل دو کشور
به همکاری‌های اقتصادی
نخستین سفر فعالان اقتصادی بخش خصوصی کشورمان از اتریش آغاز شد. این سفر شاید پاسخی بود به سفر هاینس فیشر، رئیس جمهوری اتریش به همراه هیات بلندپایه اقتصادی به ایران که در شهریور پارسال انجام شد. جلال‌پور هم با یادآوری سفر رئیس‌جمهوری اتریش به ایران، بر این نکته تاکید کرد که هر دو کشور تمایل به همکاری‌های اقتصادی دارند و بخش بزرگی از این همکاری‌ها در عرصه اقتصاد، صنعت و تجارت خواهد بود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران خطاب به فعالان اتاق بازرگانی اتریش گفته است که «شکی نیست که سفر رئیس‌جمهوری و هیات بزرگ اقتصادی اتریش به ایران و سفر هیات اقتصادی فعلی به وین نقش موثری در رشد روابط اقتصادی دو کشور خواهد داشت.»
پیشتر کرسیتیان بوخمان، وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ «ایالت اشتایر مارک» اتریش، در جریان سفرش در دی‌ماه پارسال به ایران و در نشست فعالان اقتصادی ایران و اتریش در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران، اظهار کرده بود: «دو کشور ایران و اتریش قرن‌ها روابط خوبی با یکدیگر داشته‌اند و بعد از تحریم‌ها نیز این روابط می‌تواند مستحکم‌تر شود.»

فراز و فرودهای روابط تجاری ایران و اتریش
هرچند روابط تجاری ایران و اتریش به بیش از یک قرن پیش بازمی‌گردد، تجارت دو کشور در طول این سال‌ها فراز و فروهایی داشته است. برآوردها از حجم مبادلات تجاری ایران و اتریش در سال‌های اخیر نشان می‌دهد بخش بزرگی از کاهش این روابط به سال‌های 1390 تا 1393 مربوط می‌شود، یعنی سال‌های تحریم. بر اساس آمارهای گمرک ایران، تا پیش از تحریم‌ها میزان مبادلات تجاری دو کشور ٨١٨ میلیون دلار بوده که پس از آن به ٣١٢ میلیون دلار کاهش یافته است. آن‌طور که گمرک گزارش داده است، از سال ١٣٩٠ تا چهار ماه منتهی به تیرماه ١٣٩٤، حجم کل تجارت خارجی ایران و اتریش، رقمی نزدیک به ٢دومیلیارد و ٢٥٨ میلیون دلار بوده که 2/98 درصد از آن مربوط به واردات ایران از اتریش است. ارزش واردات ایران از اتریش در چهارماهه نخست سال ١٣٩٤ هم حدود ٥٧ میلیون دلار و ارزش صادرات ایران به اتریش طی این دوره نزدیک به سه‌میلیون دلار گزارش شده است. محصولات کشاورزی و مواد غذایی، غلات، میوه، سبزی، داروهای گیاهی، روغن گیاهی، تنباکو، تخم‌مرغ نطفه‌دار، خرما، خشکبار (کشمش، پسته، بلوط و غیره)، فرش دستباف، گلیم، قالیچه، مواد خام، کالاهای تزیینی، اشیای شیشه‌ای، ابزار و قطعات موسیقی، مواد شیمیایی و مواد خام معدنی، مهم‌ترین کالاهایی هستند که از ایران به سوی اتریش روانه می‌شود.
برآوردها نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۴، تراز تجاری دو کشور اختلاف چشمگیری داشته و ارزش واردات کالاهای اتریشی به ایران از جمله شیرخشک، آب پرتقال، آرد، برخی داروها، چوب اره‌شده، الکل چرب، انواع کاغذ و پوشاک بسیار بیشتر از صادرات ایران به اتریش بوده است که از مهم‌ترین اقلام این صادرات می‌توان به سبزیجات، تنباکوی قلیان، گلاب، کارتن، سنگ مرمر، مجسمه و مبل‌های چوبی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.