جشن سلام مازندران؛فرصتي براي ديدار مازني‌ها در تهران

امسال براي نخستين بار جشن سلام مازندران در ساري نيز برگزار مي‌شود.

عصر يک روز بهاري است، مردم دور تا دور جواناني که لباس محلي پوشيده‌اند نشسته‌اند، جمعيت زياد است به طوري که عده‌اي ايستاده در حال تماشاي برنامه هستند.

دختران جواني که لباس محلي بر تن و منقل کوچکي از اسپند خوش بوي بهاري بردست دارند به صورت دايره‌وار دور سفره‌هاي هفت سين نوروزي مي‌چرخند.

مهمانان برنامه با لبخندي گرم پذيراي موسيقي محلي که در حال پخش است، مي‌شوند و دستان را برهم مي‌کوبند تا هم‌نوايي کنند؛ چند جوان تخم مرغ‌هاي محلي را در وسط گود مي‌آورند و شروع به بازي مرغنه جنگي مي‌کنند.

به گفته يک کارشناس مردم شناسي در زمان قديم که مبادلات به صورت پاياپاي بود تخم‌مرغ آب‌پز به مهمانان مي‌دادند و درواقع تخم‌مرغ با توجه به زردي درون آن، نماد زندگي و کهکشاني از يک جهان زيبا بود که به کساني که دوست داشتند تقديم مي‌کردند.

علي برزگر ادامه مي دهد: کساني که تخم‌مرغ هديه يا عيدي مي‌گرفتند با ديگر اعضاي خانواده به بازي تخم‌مرغ جنگي مي‌پرداختند، به اين صورت که بچه ها و بزرگترها دور هم جمع مي‌شدند يک نفر تخم‌مرغ پخته رنگ‌شده را در مشت نگه مي‌داشت، نوک آن را نشان مي‌داد وطرف مقابل با يک تخم‌مرغ ديگر همان قسمت مشخص را ضربه مي‌زد.

اگر نوک تخم‌مرغ بود طرف مقابل بايد با نوک تخم‌مرغ واگر انتها بود با انتهاي تخم‌مرغش ضربه مي‌زد، هر کس که تخم‌مرغش شکست، بازنده است و بايد تخم‌مرغش را به طرف مقابل بدهد.

برزگر مي افزايد: بازي تخم‌مرغ جنگي نماد ايستادگي، مقاومت و ايثار نيز هست، به طوري که برخي اجازه مي‌دهند تا طرف مقابل نخستين ضربه را بزند يا در صورت شکستن آن، تخم‌مرغ طرف مقابل را نمي‌گيرند، در گذشته بازي تخم‌مرغ جنگي در ميان خانواده‌ها رونق خاصي داشت ولي هم‌اکنون کم‌رنگ شده است.

تجربه روزي شاد براي مازندراني ها

دبير اجرايي جشن سلام مازندران در تهران نيز هدف از برگزاري اين برنامه را بسترسازي براي ديدار‌هاي نوروزي مازندراني‌ها در اين شهر مي‌داند تا امکان به جا آوردن سنت ديرين عيد ديدني براي شهروندان مازني فراهم شود.
سعيد غلامي نتاج مي‌افزايد: مازندراني‌ها با پايه‌گذاري اين جشن که ريشه در آيين کهن نوروزي داشته و از سويي ديگر در تار و پود نيازهاي امروزي جامعه تنيده شده تلاش دارند تا روزي شاد و به‌ياد‌ماندني و خاطره‌انگيز را براي خود و هم‌دياران‌شان ايجاد کنند.

وي با بيان اينکه اين جشن با همت مردم و انجمن هاي مازندراني برگزار مي‌شود، اضافه مي‌کند: به منظور ارتقاي همدلي و مشارکت هر چه بيشتر مردم، اين جشن‌ بي‌پيرايه و خودماني و عمدتاً در مکان‌هاي عمومي برگزار مي‌شود تا همگان به راحتي و سهولت بتوانند در آن شرکت کنند.


ساري ميزبان نخستين جشن سلام مازندران

دبير جشن سلام مازندران در ساري نيز ادامه مي‌دهد:امسال براي نخستين بار جشن سلام مازندران در ساري نيز برگزار مي‌شود.

محمدرضاحسن پور ادامه مي‌دهد:هماهنگي هاي لازم با مسئولان فرهنگي استان انجام شده و 3ارديبهشت ماه سال جاري ميزبان جشن سلام مازندران در ساري خواهيم بود.
به گزارش خبرنگار آريا در ساري، جشن سلام مازندران همان طور که در متن به آن اشاره شد فرصتي براي آشنايي اقوام مختلف با فرهنگ مازندران است ولي در عين حال مي تواند زمينه اي براي آشنايي فرهنگ ديگر اقوام نيز باشد؛ به اين صورت که شهروندان اقوام مختلف به ترتيب هر سال با پوشيدن لباس محلي وبه اجرادرآوردن موسيقي سنتي زماني را براي آشنايي ديگر استان ها از جمله مازندران با فرهنگ خود پديد آورند.

لازم به ذکر است؛جشن سلام مازندران امسال براي ششمين سال متوالي در پارک آب و آتش تهران در عصر روز 26 “پنج شنبه “هفته جاري برگزار مي‌شود.

نداکلايي خبرنگارخبرگزاري آريا در ساري

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.