این برخوردها تولید فیلم زیرزمینی را گسترش می‌دهد

چهار سال گذشته اخباری مبنی بر ساخت اولین فیلم سینمایی با نام طلای سرخ در مورد زعفران کشور در رسانه ها منتشر گردید، این فیلم از سوی بنیاد فارابی مورد حمایت قرار گرفت اما به تولید نرسید، اخیرا مطلع شدیم که مجدد این پروژه قوت گرفته و در شرف تولید می باشد.

به لحاظ اهمیت موضوع بر آن شدیم تا با امید عشقی نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی که به گنج سرخ تغییر نام داده و مسیر پر مشقتی را پشت سر گذاشته به گفتگو بنشینیم و از نزدیک در جریان روند کار قرار گیریم.
ابتدا در مورد فیلم سینمایی گنج سرخ، موضوع و نحوه شکل گیری ایده آن توضیح بدهید؟

انگیزه آن بر می گردد به سال 1385 که برای ساخت فیلمی به خراسان سفر کرده بودم و این سفر با فصل برداشت زعفران همزمان شده بود، ناگهان خاطرات زیبای کودکی و مزارع زعفران و ایام خاص برداشت در خاطرم زنده شد و ایده ساخت فیلم سینمایی در مورد زعفران به ذهنم رسید. سال بعد در فصل پاییز، هنگام برداشت محصول به روستاهای خراسان رضوی و جنوبی سفر داشتم و فیلمنامه اولیه در آنجا شکل گرفت.

سال 1386 فیلمنامه اولیه با نام طلای سرخ و طی سالهای 1389، 1391 و 1392 پس از هر بار بازنویسی فیلمنامه را به ثبت رساندم که اخیرا نامش به گنج سرخ تغییر یافت. البته در طی این مدت با مشورت مسئولین کشاورزی دولت و نمایندگان مجلس، طی جلسات متعدد سیاست های وضع شده را اخذ و در فیلمنامه منعکس می نمودم. از طرفی مراحل جذب سرمایه را نیز شخصا پیگیری می کردم.

در دولت گذشته پس از مکاتبات و جلسات متعدد که به اتفاق تهیه کننده آن زمان فیلم، آقای محمود فلاح با مدیران داشتیم، کار به تنظیم صورتجلسه ای فی مابین بنیاد فارابی و یک شرکت کشاورزی برای مشارکت در تامین منابع مالی فیلم رسید، که متاسفانه از یک سو با کم لطفی مدیران وقت و از سویی به اواخر کار دولت برخوردیم. لذا طرح متوقف و از ابتدا سال 92 مجدد پیگری شد.
طولانی شدن این مراحل به خاطر تغییر سیاست ها بود یا جذب سرمایه؟

هر دو، طولانی شدن مراحل اداری و مالی کار از یک سو و تغییر برنامه ها و اهداف از سوی دیگر مزید بر علت شد. البته نقطه نظراتی آن زمان وجود داشت که می بایست در فیلمنامه منعکس می شد و از حاصل کار راضی نمی شدم که با بازنویسی متعدد و همچنین برداشته شدن آن الزامات مشکلات رفع شد.
اکنون در چه مرحله ای از کار هستید؟

آقای فلاح در سال جاری دو پروانه ساخت برای فیلم های دیگری گرفته بود، به همین جهت افتخار همکاری با ایشان را از دست دادم. ابتدای شهریور طی مکاتباتی با وزارت ارشاد و اعلام سوابق قبلی به سازمان سینمایی معرفی شدیم و در شهریور ماه درخواست پروانه ساخت به همراه فیلمنامه، خلاصه طرح، سوابق و نمونه کار را تسلیم دبیر شورا کردیم.

با توجه به اینکه روز به روز شرایط زعفران حساس تر می شود و افغانستان با حمایت حامیان غربی کشت زعفران را در کشورش با پیاز ایرانی در هر سال به دو برابر گسترش می دهد و اخیرا در کمال ناباوری گواهی برترین کیفیت زعفران جهان را از انستیتو جهانی غذا و دارو دریافت نموده است.

این امور یکی از محصولات ملی ما را در معرض خطر از دست دادن بازار های جهانی قرار داده و متاسفانه زعفران را به سرنوشت فرش ایرانی نزدیک کرده، زعفرانی که زندگی و معیشت صد ها هزار خانواده کشاورز ایرانی و خراسانی و عمده صادرات غیر نفتی کشور به آن وابسته است.

در تحقیقات به لیست داروهایی رسیدیم که در معتبر ترین برندهای داروسازی در ردیف داروهای ضد سرطان و ضد افسردگی، زعفران ایرانی مهمترین ترکیبشان است، اما از نام های غیر مرسوم استفاده نموده اند! یا در صنایع آرایشی و بهداشتی، صنایع غذایی، رنگ سازی و بسیاری تولیدات مهم دیگر به همین صورت، اما اغلب این شرکت ها زعفران مرغوب مورد نیاز را از اسپانیا تهیه می کنند، غافل از اینکه در گذشته 96 درصد مصرف زعفران جهان در ایران تولید می شد و براستی مرغوب ترین زعفران در جهان حاصل زحمات کشاورز ایرانی است.

در این چند سال اخیر آمار به شکل نگران کننده ای کاهش یافته که اعلام نشده. اخبار محرمانه ای به دست آوردیم که در سال گذشته و جاری برخی تجار سودجو ایرانی زعفران را از افغانستان به قیمت نازل وارد بازار های ایران نموده و به نام ایران حتی صادر شده! این اتفاق چه بلایی بر سر کشاورز می آورد و آینده محصولی که در کشور ما کشت و مصرف آن، پیشینه‌ای 6000 ساله دارد! موثر ترین و سریع ترین راه برای معرفی زعفران ایران به جهان فعالیت فرهنگی، هنری و در راس آن هنر سینماست.

خط به خط نگارش این فیلمنامه و برنامه تولید آن با چنین اهدافی طراحی شده تا ضمن پرداختن به زیبایی ها و اسرار کشت و برداشت این محصول با رعایت اصول زیبایی شناسی و استفاده از به روز ترین تکنیک ها و امکانات جادویی سینمای دیجیتال، در کنار یک قصه جذاب و دراماتیک، بتوانیم به خوبی زعفران ایرانی را به بهترین شکل ممکن معرفی کنیم.

شاید اگر ما تامل کنیم دیگران آنطور که می خواهند و سیاست هایشان ایجاب می کند در این مورد فیلم بسازند و یا یکی دو سال دیگر برای ساخت این فیلم دیر شده باشد و کشت زعفران از بین رفته باشد و در هر دو صورت هزاران افسوس بر جای خواهد ماند. لذا طی مکاتبات متعدد و ارائه این گزارشات و مستندات آن از یکایک مدیران سازمان سینمایی تقاضای تسریع زمانی در صدور پروانه را کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.